Stilla Havs-paddling föreslår Google

Hej,

måste bara dela med mig av denna, den är ju hur bra som helst: Om man söker en vägbeskrivning från Tokyo till New York med Google maps, så föreslår de en nätt kajaktur över Stilla Havet på 6243 km. Prova själva....gå in på Google och välj "kartor".Tryck på "vägbeskrivning".Skriv "Tokyo" i A och "New York" i B.Tryck "hämta vägbeskrivning" å scrolla ner till punkt 21 i vägbeskrivningen.
Vi kanske har några kajakentusiaster hos Google?

/Måns
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Lång paddling!

LOL!

Dagens bästa helt klart! Fast jag har för mig att någon har paddlat mellan USA (Alaska) och Japan, då via Kurilerna och Kamtjaktahalvön. Nån som vet mer?
 
John Turk

LOL!

Dagens bästa helt klart! Fast jag har för mig att någon har paddlat mellan USA (Alaska) och Japan, då via Kurilerna och Kamtjaktahalvön. Nån som vet mer?

John Turk heter han som, tillsammans med några kamrater, gjorde den paddlingen. Lär ska finnas skildrad i nån bok hans skrivit. Han hade en artikel om turen i "Sea Kayaker" för sådär 8-9 år sen.

Samme man ska, ett par år tidigare, ha tagit ut sin blivande fru på förlovningstur men orden "This is not a plesure trip, this is an expedition!" Vet inte hur det gick med äktenskapet... *L*

hälsningar Jens
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips