Sportklättring i Indien?

Hej!

Har börjat planera en resa till Indien i någon gång december - januari. Vill förstås gärna klättra när jag är där och undrar därför om någon har praktiska erfarenheter att dela med sig? Jag undrar förstås vilka områden som är intressanta, hur mycket det är bultat etc.

//Evelin
 
Det finns mycket kul om man tar med utstyr hemmifrån

Ramanagaram som var en av Ted Gärdestads helande platser
ligger 50km ifrån den hyper moderna staden Bangalore. Här finns det gott om klippor och några som är bultade.

Hampi som ligger i Karnataka har förvandlats snabbt till ett bouldring paradis med hur mycket guest house som helst. Det finns några crashpads i området. Hör med lodge ägarna så kan du få hyra för några rupees i timmen. Det finns oöndligt med möjjligheter här ibland boulders och kobror.Varning för omänsklig hetta efter April på året..det gäller förstås ochså Ramanagaram.

Shimla,Manali och Mcleod ganj har klätter center men få bults..de säljer mest rappelering och alpinism men lokala guider kan visa upp mer,

I indien finns Mäktiga och fantastiskt roliga träd att klättra i det ska man inte glömma. Nim träd!! och i Keralas backwater kan man hyra en kanot och klättra i evighet på coccos palmer och sen hoppa i vattnet
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Aircontact Pro – designad för de stora äventyren

Vandra med kvalitet! När packningen är tung och terrängen krävande gäller det att ha riktigt bra utrustning. Med Aircontact Pro har deuter skapat en ...

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips