Snöläget i Jämtlandsfjällen v 1 2022?

Hej!
Jag fick möjlighet att göra en spontantur till vinterfjället med skidor och tält nu första veckan på 2022. Tanken är någonstans i Jämtlandsfällen men jag är öppen för andra förslag.

Hur ser snöläget ut? Går det att åka skidor eller är det renblåst på stora delar? Är det tillräckligt djupt för att förankra tält med snötältpinnar och för att åtminståne delvis kunna gräva ner sig?

SMHI säger 30-50cm men det är ju ingen sanning.
 
Är i Ramundberget nu, här är det hyfsat med snö i sluttningarna och i skogen men snarare några centimeter snö uppe på kalfjället, hade inte velat gå på turskidor här. Kan ju vara bättre upp mot Helags och Sylarna.
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips