Slappna av!

Det ser att bli hyfsat väder och solen kan till och med visa sig framöver. 200-rullen röstar jag för, tycker den duger gott även när det är halvmörkt.
Ljusmätningen på dom nyare kamerorna är så pass pålitlig att du kan lugnt knäppa vidare och inte oroa dig för resultatet. Men som alltid får du räkna med att på en 24-rulle är det max 4-5 bilder som man blir nöjd med, så rådet blir att det är bara att knäppa på för allt vad fingrarna tål.
Lycka till!
 
Oops!
Den här var ett svar till Akut fråga!
Trodde jag svarade på det men såg att det blev en helt ny disskussion.
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips