Segelfri höjd på Eskilstunaån?

apparluk; sa:
Då jag bor i Eskilstuna så kan jag svara på din fråga. Om din båt är ungefär som en padda (sightseeingbåt) så kan du via 2 slussar ta dig in till Centrum av stan. Problemen börjar när du ska vidare mot Hjälmaren.

Att ta sig under Vilstabroarna kan bli problem då det strömmar lite mer där och är relativt låg frihöjd (går med kajak och roddbåt). Sedan kommer ett antal ställen där du måste bära (Skjulsta, Rosenfors, Skogstorp *2).

Frågan är om det inte är enklare att ta Hjälmare kanal från Mälaren?

Som eskilstuna bo och ganska flitig fiskare i ån ser man direkt ett antal problem.

Innan du väl lyckats krångla dig upp till Eskilstuna, vilket kan bli nog så marigt, vi har en bro som kallas "Gasverksbron" och beroende på vatenståndet kan det bli svårt att ta sig under.

Från Eskilstuna till Hjälmaren börjar de stora problemen vid dammen i Tunafors, sedan kommer Skjulsta dammen, Skogstorpsdammen, mellan Skogstorpsdammen och Hyndevadsdammen ligger en till damm med okänt namn... Förbi de flesta av dammarna finns det varken, ramper att få upp flytetyget eller vägar för att dra det runt hindret utan en jäkla lång omväg.
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips