Sarek

  • Trådstartare Anonym från gamla forumet
  • Start datum

Anonym från gamla forumet

Gäst
Hej


Jag och en kompis ska vandra i Sarek i sommar.
Vi tänkte börja våran vandring i Saltoloukta och gå kungsleden till Aktse och sen svänga upp i Rapadalen. Sen tänkte vi gå genom Ruotesvagge och runda Akka för att avsluta vandringen i Ritsem.


Nu undrar jag vilket håll det är bäst att börja ifrån och om det är någon som har tips på några toppbestigningar som man bara inte får missa.


Matte
 
Jag skulle rekommendera att börja i Ritsem. Dels är
servicenivån i Salto betydligt högre, vilket är
trevligt när man kommer fram, dels har man oftast
vinden i ryggen om man går mot öster.
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips