Sardinien

Tjäna!
Vi ska till sardinien och vandra. jag undrar om någon här har vart där och kan tipsa om finfina vandringar? Och var man hittar en karta med vandringsleder där??

tääck!
 
Jag har gjort några dagsvandringar på Sardinien för ett antal år sedan. Kommer så här rakt upp o ner tyvärr inte ihåg vilka vandringar vi tog, och har inte tid att borra i frågan, men Sardinien har många fina vandringsleder.

Enligt min bestämda mening ska du/ni skaffa en bra vandringsguide, t.ex. denna. Då får ni samtidigt erforderliga kartor.

Ni kan säkert få ett eller annat tips om bra leder här på Utsidan, men en bra guidebok beskriver "alla" bra leder, på ett sätt som underlättar för er att välja vilka som ni tycker vara de mest intressanta.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips