• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

ryggsäckstips sökes

Jag undrar om någon har tips på ryggsäck. Jag är 160 cm lång, normalbyggd, och vill ha en ryggsäck på ca 50 liter. Ska använda den till vandring i första hand. Har funderat lite på fjällrävens Råstu.

Hälsningar Olga
 
Hej Olga!

Jag tycker du ska bege dig till Sportkompaniet Tip Top på Kungsgatan 68 och Playground på Adolf Fredriks kyrkogata ...

Där hittar du ex, klättermusen och andra märken som inte säljs på naturkompaniet.

Det viktigaste är att säcken känns skön när du provar den och glöm inte att prova med lite vikt (helst 7-10 kg).

Råstun är en enkel säck med ett bra bärsystem, men om du inte ska köpa en säck imorgon så ta tid på dig och prova några olika innan du bestämmer dig.

Lycka till /Madde
 
lundhags

Min flickvän köpte en lundhags på 50 liter förra året och hon är lika lång som du..vi vandrade i grövelsjön en vecka och hon var helnöjd.
 
Hej

Själv är jag lika lång: 160 cm men tjockare. Jag har dock märkt att man måste prova prova prova. Håller på att testa ryggsäckar själv nu. Går från affär till affär och lägger alltid i 10 kilostyngder i säcken för att få en känsla av hur den sitter. Jag skulle aldrig chansa på en sån sak som en ryggsäck efter de erfarenheter jag har bara efter de här dagarna. Ytterst få ryggsäckar passar min kropp och är de inte gjorda för damer så verkar det vara kört helt och hållet.

Själv ska jag köpa hem, provpacka och provgå innan jag köper någon ryggsäck. De flesta har öppet köp, så det går bra att göra så, så länge man inte förstör säcken förstås.

lycka till!
 
Hej Olga!

Mitt tips är Arcteryx på Vasagatan i Stockholm. Vi har själva fyra Arcteryxryggsäckar i familjen. De finns i tre olika rygglängder och många storlekar. Kallas ofta ryggsäckarnas ''Rolls Royce'' Väl värt ett besök. Och ett tips är att inte köpa för liten ryggsäck, det går alltid att komprimera den med diverse remmar. Lycka till med köpet.
 
Såväl min hustru och ett ex fastnade för Haglöfs Sec efter att ha provat sig runt nästan hela marknaden (inklusive dubbelt så dyra säckar).
Det är en prisvärd, snygg och praktisk säck.

Kolla även Lundhags V8-säckar, de är också prisvärda och uppskattade av många tjejer.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips