Rottnan, södra delen till sjön

Hej!

Sitter och spanar kartor i grodan ro inför semestern. Blev väldigt sugen på att paddla Rottnan, men de flesta verkar paddla "övre" delen från Norge och sen avsluta i höjd med Torsby. Någon som har paddlat hela vägen ner till sjön Rottnen? På karta ser det ju lovande ut, men, är svårt att avgöra om den större delen efter dammen vid Skallbergssjön har för lågt flöde generellt? Svårt att se på karta så om någon har erfarenhet så är jag tacksam!
Det blir med kanadensare för övrigt.
 
Jag har inte paddlat sträckan själv, men jag har hundratals gånger korsat ån nedströms Skallbergsdammen och jag har kompisar som paddlat sträckan. Om den ska vara paddlingsbar ska det vara rejält högvatten skulle jag säga.
 
Tackar!
Det var lite det jag var rädd för, har inte möjlighet till annat än flygbilder från google och lantmäteriet och ffa första halvan efter dammen såg lite "stökig" ut. Så befarade att det bara skulle vara grunt och stenigt där.
Eventuellt en annan gång och planera in tidigare på våren då kanske om man ska vara så envis.
 
Sedan 1986 leds det mesta av vattnet i Rottnan över till sjön Kymmen via tunnel.
(Halva sträckningen är den borrad med TBM och andra halvan traditionellt utsprängd).
Mitt minne säger mig att 1,2 m3/s sommartid släpps ut nedströms dammen vid Skallbergssjön, resten går över till Kymmen.
1,2 m3/s är inte mycket att åka kanadensare i när det är en stenigt vattendrag.
När det börjar bli fullt uppströms dammen, och överledningstunnel inte klarar överföra tillräckligt, går resten av vattnet ursprungliga älvfåran för Rottnan.
Har själv inte försökt att åka på Rottnans nedre del, bara på övre delen.
Nedre delen har jag bara badat i. Och det var under fältvaneveckan i lumpen och då var dammen uppströms ännu inte byggd.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips