Har lite funderingar på detta med att skriva koordinater.
Nästan alltid när jag ska skriva in koordinater så visar det sig bli nåt knas, att det skiljer mellan sätten att skriva dessa, eller att det är fel antal siffror.
Nu har jag en iPad2 med Navionics sjökort över Nordsjön, och tänkte lägga in olika oljeplattformars positioner. Har hämtat deras koordinater på norska oljedirektoratets sida så de torde stämma. Men nu visar det sig ännu en gång bli knas, för det går inte att slå in dessa koordinater exakt som de är i Navionics program.
Koordinaterna jag har är t ex
Ekofisk
56° 32' 49.13 '' N
3° 12' 57.71 '' E
*
Men i Navionics kan man slå in totalt 7 siffror + N och då t ex. Ekofisk
56° 32. 9 9 9' N vilket inte stämmer helt i tecken och antal siffror. Samma sak med E koordinaterna som t ex kan bli
3° 12. 9 9 9' E och det högsta på de med 9 är just 9
Hur får jag in t ex Ekofisk koordinater så det blir riktigt? Finns ingen möjlighet att ändra hur de kan slås in utan det är som beskrivet.
Nästan alltid när jag ska skriva in koordinater så visar det sig bli nåt knas, att det skiljer mellan sätten att skriva dessa, eller att det är fel antal siffror.
Nu har jag en iPad2 med Navionics sjökort över Nordsjön, och tänkte lägga in olika oljeplattformars positioner. Har hämtat deras koordinater på norska oljedirektoratets sida så de torde stämma. Men nu visar det sig ännu en gång bli knas, för det går inte att slå in dessa koordinater exakt som de är i Navionics program.
Koordinaterna jag har är t ex
Ekofisk
56° 32' 49.13 '' N
3° 12' 57.71 '' E
*
Men i Navionics kan man slå in totalt 7 siffror + N och då t ex. Ekofisk
56° 32. 9 9 9' N vilket inte stämmer helt i tecken och antal siffror. Samma sak med E koordinaterna som t ex kan bli
3° 12. 9 9 9' E och det högsta på de med 9 är just 9
Hur får jag in t ex Ekofisk koordinater så det blir riktigt? Finns ingen möjlighet att ändra hur de kan slås in utan det är som beskrivet.