Parkera i Kläppen (Ljungdalen) för att gå till Helags?

Jag ska till Helags i veckan och tänkte köra till Ljungdalen. Det finns en parkering i Kläppen, ca 7 km nordväst om Ljungdalen, som jag använde en gång för många år sedan. Är det någon som varit där nyligen och har koll på hur det fungerar? Måste man betala med mynt tex?
 
Det var en kortautomat av något slag, behövdes inte mynt. Vågar inte säga om det fanns möjlighet till sms-betalning också. Vi var där i höstas.
 

Aktuellt

Vinn "Sarek: en biografi" av Claes Grundsten!

Författaren, fotografen och Utsidan-bloggaren Claes Grundsten har skrivit en bok om sin långa relation till Sarek. Här har du chansen att vinna den!

Starta din egen blogg på Utsidan!

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.

Äventyraren Tim Marklowski – stora bedrifter och liten miljöpåverkan

Tim Marklowski vill utmana bilden av de stora outdoor-äventyren. Under 2025 gjorde han flera extrema turer – med minimala CO2-utsläpp.
,minns jag rätt kostade förra året 7 dagars parkering typ 200kr i parkerings automaten som tar betalkort .
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips