Paddla Røst Lofoten till sommaren tips önskas

<a target=_blank href=http://www.rost.kommune.no/hoved.php><img border=0 src=http://home.online.no/~rt-finni/NewFiles/6.jpg></a>
Jag funderar att till sommaren paddla i Lofoten Røst
är det någon som provat på det tips erfarenheter
mottages. Var när hur är bäst.

Målet är fin paddling, vacker natur och fågelberg plus möjlighet att fotografera (helst fåglar)

Min plan just nu är bil till Bodö och färja över med kanoter....

Såg bl.a. att det fanns förbud att gå iland på vissa öar fram till 15 augusti..
Hlsn
Magnus Sälgö


http://www.lofoten.com/Lofoten/røst/rost.htm
http://www.fuglesiden.com/rost.htm
http://www.norpicture.com/gallery/europe/norway/lofoten/roest/FrameSet.htm
http://www.rost.kommune.no/fakta.php
http://www.rost.kommune.no/fuglefjellene.php
 
Röst en höjdare

Hej.

Jag har paddlat i Röst ett par gånger men det är ett tag sedan, jag var där ca 86 och tillbaks 91.

Midsommartid är fantastiskt men nattljuset är OK i ca 2 månader.

Vi tältade vid vandrarhemmet på huvudön jag har för mig att det i övrigt var tältförbud. Första gången paddlade vi ned till och rundade Skomvaers fyrplats en natt. Häftigt så det förslår. Det är ofta våglä i den grunda Röstarkipelagen men ën hel del strömmar kan vara knepiga.

Båt från Bodö var vettigt tidigare. Vi såg en flock späckhuggare som roade sig med att surfa i aktersvallen efter bilfärjan på vägen över Vestfjorden.

Lycka till inte minst med vädret.

Thure
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Lofoten är underbart!
Jag skulle paddla där i sommras efter ASKR men det blåste styv kuling som höll i sig så vi åkte hem och gick i fjällen resten av semestern istället.
Tänkte bland annat göra Trollfjorden som en dagstur, det lär ska vara fint men Hurtigrutten går visst också in där.
Det finns oändligt många fina toppturer att göra om man inte paddlar.

Passa gärna in paddlingen med ASKR som går nångång i Juli, då kan du antingen vara med på det först och hänga med några som ska ner sedan, eller paddla runt på Lofoten först och åka upp till Vesterålen sedan, ett stenkast norrut.

Rekomenderar ASKR varmt, nästa år kommer dessutom ett gäng Finnar med bastu i packningen, det måste vara en syn för gudar!

Kolla in http://www.askr.no och maila och fråga när dom kör nästa år.


God tur.

Johan Lorin
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips