Paddla med barn.

Tänkte paddla med barn 6 - 14 år nästa vecka.

Vore tacksam på tips om var men kan hitta inte alltför energikrävande paddling där det går att hyra kanot och övrig packning såsom tält etc. Vi letar efter något inte mer än 30 mil från Stockholm och har 1 övernatting på ordnade former.

Tacksam för tips!
 
Har du kollat på marvikarna? Där finns iaf ett förtag som man kan hyra ett paket av; http://www.kanotkungen.se/2.html Kanot, tält, flytvästar mm. Kolla här på utsidan för mera info ang Marvikarna. Paddlade där som tonåring, kommer ihåg att jag tyckte det var häftigt med de branta bergväggarna som fanns precis vid vattnet. Iordningsställda tältplatser finns och man kan sluta på många ställen, tillbakatransport av kanoter kan beställas. Lycka till!
 
Bara för att förtydliga så är det Kanadensare vid Marvikarna man helst hyr.
Och jag håller med att det är väldigt fint där, häftiga vyer, många olika stränder med möjlighet till bad och eld osv, lugn vatten där det i princip inte finns en enda båt och man är verkligen ute i naturen där.
På vissa ställen behöver man bära runt kanoten men det är sällan ett problem och man kan nog även få en vagn om man önskar. Vill man kan man paddla med strömmen ända ned till Trosa (kanoten bli då hämtat efter överenskommelse så slipper man paddla tillbaka)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips