Paddla i Norrland?

Hej!
Skulle vilja paddla i något trevligt vatten i Norrland (kommer från Skåne), med rinnande vatten och gärna en del forsar, upp till klass 3-4.

Planerar vara borta c:a en vecka.

Har du några tips?
 
Voxnan? Laino? Kalix?

Var börjar Norrland för en skåning? :) Voxnan i Hälsnigland är ett vatten med många fina forsar men kanske lite kort för en hel vecka.

Lainioälven är fin och garanterat "Norrland". En dagbok från en tur jag och några kompisar gjorde finns på http://www.frilufts.se/uppsala/dagboken/kanot/lainio.html

Kalixälven har jag paddlad från sjöarna nedanför Nikkaloukta till Lappeasuanto. Det var i september och fina höstfärger, men rätt lågt vatten. Nedströms Lappeasuanto börjar mer "forsiga sträckor".

Annars är mitt standardtips Kanotguiden: http://www.kanotguiden.com

Per Y
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Paddling i Öre älv rekommenderas

Jag var ute och paddlade i fyra dagar längs Öre älv i somras. Det är en älv som jag varmt kan rekomendera. Den bjuder både på lugna partier och en del forsar. Jag var som sagt ute på en fyradagars tur, men det finns möjlighet att göra längre turer.
Turistbyråerna i Bjurholm och Nordmaling kan bidra med ledbeskrivning och annan nyttig information.
/ Morgan
 
Ta kontakt med klubbarna här i norrland, Luleå, Piteå t ex för tips och råd. Själv kan jag rekommendera Torne-älv, Råne-älv. Men man bör ha lite vana för att inte hamna tokigt. Och far inte för tidigt på sommaren på grund av höga vattenflöden.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips