På väg mot Vålådalen

På väg mot Vålådalen - Tältnatt på uppresa

Hej, har åkt många gånger Stockholm - Vålådalen (Bollnäs-vägen) i sträck med egen bil. Den här gången skulle jag vilja planera in en övernattning med tält på vägen upp. Har tänkt mej ett stopp mellan Ljusdal och Ytterhogdal. Någon som har tips på en trevlig camping/ tältplats?
 
Senast ändrad:
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Mellanljusnans strömfiskecamp. Kölströmmen, en "campingplats" på en höjd brevid Ljusnan med toalett. Abborrtjärn innanför laforsen, camping vid en tjärn med toalett och p&t fiske. Sen finns det fina platser efter Ljusnan. Vill du fiska eller bara njuta av naturen?
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.