Osmaklig reklam

Ursäkta, jag var nog inte heller så tydlig. Mitt inlägg var inte menat som klagomål eller undran om hur jag ska göra för att slippa reklam, det var ren och skär reflektion och förundran över teknikens ofullkomlighet. Jag bad inte om hjälp och reklamen stör mig inte speciellt mycket men den missar målet totalt, som flera redan påpekat. Ignorera och gå vidare är precis vad jag gör.
 
Hm, inte för att jag väl kan tillföra något intressant i debatten, men för egen del tycker jag inte att jag får så mycket reklam - vare sig "bra" eller "dålig". Dock har jag som många andra blivit sjukt irriterad över STORA inledande annonser som verkligen stör surfandet, men de tyx ha tagits bort nu(?).
Har jag kanske omedvetet lyckats blocka annonser?
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Först tänkte jag bara scrolla vidare, men eftersom det var jag som startade tråden från början kan jag inte låta bli att kommentera.

Med den mesta reklamen scrollar jag vidare. Kassa sidor där tex reklamen helt tar över eller på annat sätt stör mig slutar jag att besöka. Det jag tycker är synd är när Utsidan får den där typen av osmaklig reklam (se första inlägget för exempel) då tycker jat att hela siten tappar sin trovärdighet. Jag gillar ju innehållet på Utsidan men det finns gränser. På senare tid har jag fått mer "neutrala annonser" tex någon bank och någon filmkanal osv.

Jag gjorde ett försök för ett tag sedan att bli plusmedlem men betalningssidan funkade inte. Nu har jag just gett det en ny chans men får fortfarande reklam. Det hoppas jag löser sig snart.
 
Den dagen reklamförmedlarna förstår att jag köpt en vara som jag inte genast ebhvöer en till av, så kallade sällanköpsvaror, säg t ex ett par slalomskidor, blir det lite bättre. Har jag precis köpt att par slalomskidor behöver jag nog inte precis efter köpa ett par till. Möjligen skdikläder, stavar eller liknande men de flesta är nog nöjda med sina nya skidor och väntar lite med att köpa just nya skidor igen.

/Patrik
 
Jag gjorde ett försök för ett tag sedan att bli plusmedlem men betalningssidan funkade inte. Nu har jag just gett det en ny chans men får fortfarande reklam. Det hoppas jag löser sig snart.
Reklamen försvinner inte automatiskt när du blir plusmedlem. Men du kan aktivt välja att ta bort den då. (Hälsar en som gjort just det)
 
Aha! Tack för tipset, men var stänger jag av annonserna?

Min sida, tabben inställningar:

EjReklam.JPG
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips