Optimus Polaris bottenmutter sitter som berget.

Har precis fått hem en Optimus Polaris och ska byta ut brännarkroppen till en adapter så jag kan använda den i mitt Trangia 25 men bottenmuttern sitter som berget.
Så pass hårt att medföljande verktyget börjar ge vika.
Jag har provat att värma upp muttern och har provat hälla på olja (iof vanlig matlagningsolja) utan resultat.
Har ni tips på hur jag ska få muttern att lossna?
Ja jag skruvar åt vänster som man ska.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips