Önskar kritik på ännu en rutt i Sarek

Varning för roddbåtarna vid Svijnne- Sitojaure!

Turbeskrivningen hittar du här:
https://www.utsidan.se/cldoc/fran-sulitelma-till-saltoluokta.htm

[...] ...däremot båtskjuts över till Sitojaurestugan, som kan beställas från fjällkrönet norr om Aktse. Betalning kontant eller med Swish.

Har nyligen har kommit hem från fjällvärlden och kan kommentera detta. På fjällkrönet står mycket riktigt en skylt ca 4 km före båtplatsen vid Svijnne (om man kommer från Aktse) vilken uppmanar att ringa om båtskjuts därifrån. Telefonnumret (0730-79 96 03) går till Anna och Lars Blind som kör båtarna. Vi betalade kontant 300:-/vuxen. Om man vill betala med Swisch så måste man nog fråga först, jag vet inte om det går (i varje fall går det inte vid Svijnne-sidan).

Senare när ni ska över nästa vatten finns möjligheten att ro själva, en tur om två båtar finns på plats, och dubbel(o)tur om bara en finns.

En varning måste utfärdas för dessa roddbåtar mellan Svijnne och Sitojaurestugorna! Åtskilliga fjällvandrare försöker använda dem när det är hård eller nyckfull vind. Sträckan är ca 5 km (i värsta fall alltså 3 gånger!) och pga grunda passager måste man veta hur farleden går för att klara det. Anna Blind berättade att de ibland är tvungna att åka ut med motorbåten och rädda folk som gett sig ut i riskabelt väder. En del av dessa har till och med blivit varnade och avrådda men struntat i det.

Inte ens i bra väder är roddbåtarna en bra idé eftersom de - enligt Anna Blind - är i mycket dåligt skick och exempelvis saknar årtullar. Detta förvånar mig inte, även vid Alkavare har båtarna tidvis varit dåliga (men där är ju roddfärden väldigt kort).

STF-båten mellan Saltoluokta och Kebnats kan betalas antingen kontant eller med kort. 140 kr vuxen STF-medlem, 200 kr icke-medlem.

PS. Fin och innehållsrik turbeskrivning!
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Planerar detsamma

Vad roligt att läsa att fler tänkt vandra denna rutt!

15+4 dagar verkar som gott om tid. Vi har själva tänkt gå samma på 12+2, jag tror vi räknade ut att det er ca 170-180 km vandring, så 12-15 km per dag. Evt tänkt vi sluta i Kvikkjokk istället för Saltoloukta, inte spikat.

Tyckte mig nyss läsa i Fredrik Nergårds bok om Sarek att båtarna vid Alkavare är nya.

Svijnne - Sitojaure: kan bara instämma i båtskjuts inte är fel. Vi rodde över för 5 år sedan, men då var det lugnt väder och vi slapp ro 3 ggr. Båtarna var redan då i ganska dåligt skick.

När vandrar ni förresten? Vi har tänkt börja 1 eller 3 september, så det blir nog både höstfärge och nysnö på topparna på slutet.
 
Det är ju en vanlig, och fin, väg genom Sarek. Möjligen skulle ni fundera på att gå den övre vägen av östra Rapadalen, den bjuder på fantastisk utsikt. Det finns mycket att läsa om den här, inklusive en utmärkt guide av fowwe.

Håller med om övre väg. Jag gick snavavagge-aktse igår, nästan som övre vägen. Inga svårigheter direkt. Träffade några i aktse som gått nedre vägen och det lät som en upplevelse, nammatj-aktse hade tagit dem en dag typ, whacking, mygg och gigantiska block nedanför skierfes.
 
Tyckte mig nyss läsa i Fredrik Nergårds bok om Sarek att båtarna vid Alkavare är nya.

Ja, de byttes ut eftersom de som fanns tidigare verkligen var slitna och skadade. När jag kollar på foton från augusti 2016 ser båtarna bra ut, och årtullar fanns fastskruvade på årorna. Årorna av trä var väl i sisådär skick, men vi hade inga problem att använda dem. Det är bra att lägga båtarna upp-och-ner efter användning så fylls de inte av regnvatten. Ibland möts man av vattenfyllda båtar och det är inte så kul att börja med att ösa.
 
Gas i Norge

Cirkle K-macken nära flygplatsen i Bodö har gas. Jag har mejlat och frågat. De var snabba med att svara på mejlet. Jag och en kompis ska flyga till Bodö i slutet av juli och det blir nog att köpa gas där.
 
Efter lite utförda fältstudier kan jag meddela att Circle K i Bodö säljer gas, men att de för tillfället bara hade flaskor utan gängor. Typ fem stycken 250 g. Det fanns dock plats för gängade på hyllan.

Esso längre bort på samma gata hade däremot gängade tuber, 425 g. Knappt 30 min rask promenad enkel.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips