• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

Nybliven ägare till en luftkajak - 2-sits

Jag har just tagit hem en Advanced Elements luftkajak från stugan. Pappa hade köpt den för några år sen men den användes inte. Så jag köpte den av honom och planerar nu att glida runt lite här i stockholmsområdet med den.


Är det någon som är intresserad av att hänga med? Det är den största modellen så två personer med packning får lätt plats. Det är lite jobb att blåsa upp och sen packa ihop som jag ännu aldrig gjort och gärna skulle vilja ha sällskap att pyssla med.

Idag sker premiärturen i alla fall. Ska åka ut och testa den under dagen idag.
 
Hur var den att paddla och vart det fler turer med den ?

Har kollat på en sån själv istället för en vanlig kajak och den kändes smidig och rolig :)

//Johan
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips