Norra Vifjärden, Asbyfjärden eller Pinnarp?

Hej,

Jag skulle vilja ha tips på ställen där man kan slå upp ett tält runt Norra Vifjärden, Asbyfjärden eller Pinnarp (vid sjön Sommen). Någon som har något guldkorn? Vi vill inte hamna på en camping, men vi behöver ganska stort utrymme eftersom tältet är ganska stort.

Tack
/Tobias
 
Om du ska neråt Pinnarp så antar jag att du passerar Ören och Örlången. Vid Nordöstra delen av Ören (Svalsjö) finns de ett schysst ställe som vi sov vid när jag paddlade med mellanstadiet 15 år sedan :) Lagom stora ytor att slå upp stora tält + sandstrand. Men som sagt, de var 15 år sen jag var där, hehe.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Månadens fråga: Vandring i Sarek – varifrån utgår du helst?

Har du vandrat i Sveriges största högfjällsområde? Då vill vi veta: vilken plats tycker du är bäst att utgå från?

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips