Nikon D50 eller ngn annan...

Vänder mig till pryl-experterna här...

Funderar på en digital systemkamera. Kostnad: 8-12000 kronor.
KRAV:

Hållbart batteri!
Klara kyla!
Klara att följa med på överallt; jakt, skog, fjäll, hundspann, utlandet mm mm. (därav kylan!)
Snabb startad
Så tyst som möjligt
Lättförståliga menyer
Knappar som inte är mikroskopiska... Vantar på!
OCH ta mkt bra kvalitet på bilderna oavsett väder-därav systemkamera.

Eller finns det en ngt lättare kamera (i gram/storlek) som är av hög kvalite o motsvarande Nikon?


Nikon D50 fick mkt bra betyg i tidningen FOTO. Men kanske finns det fler liknande modeller?
Har en Nikon Coolpix880 nu och har varit mkt nöjd men batteriet är en mardröm... ett par h så är det slut...Kallt väder max 2h! Men den är 5år gammal nu, så det lär bli en uppdatering!

Tacksam för svar!

o även hemsidor m prisvärda cameror...
 
Har en D50 och är mycket nöjd med den. Batteriet håller väldigt länge, uppskattningsvis 500 - 1500 bilder beroende på hur mycket man använder display och blixt. Hade den på Island i somras under en 5-dagarsvandring utan problem, men då var det i och för sig inte kallare än 5-6 grader. Batteriet är Li-jon så det klarar kyla bättre än äldre batterityper, men det är klart när det är riktigt kallt finns det inget som fungerar. En lösning kan vara att ha ett extrabatteri innanför jackan och växla med jämna mellanrum. Men detta gäller ju för alla kameror.

Canon 350D är mindre men förmodligen svårare att hantera med vantar. Nikon D70s är något större och förmodligen lite lättare att hantera med vantar, fast lite dyrare.

Alla nuvarande digitala systemkameror (i alla fall Nikons och Canons) startar omedelbart.

Kolla gärna på fotosidan.se, där finns hur mycket info som helst.

Johannes
 
Just det, "så tyst som möjligt". Jag upplever att Canons kameror låter lite mer än Nikons. Alla systemkameror låter lite, det är ofrånkomligt. Sedan låter objektivets fokuseringsmotor en del också. Det kan man slippa helt genom att fokusera manuellt. Annars håller man sig till objektiv som har "silent wave"-motor, AF-S (Nikons beteckning) eller "ultrasound motor", USM (Canons beteckning) som är tystare.

Johannes
 
ang. så tyst som möjligt....

Sitter man i gömsle o fotar så blir man irriterad av alla ljud från kameran.... (jag vet ju hur mkt min videokamera låter!... o då vågar man knappt starta den!)


Tack för svar iaf! Blir nog en Nikon snart...
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips