Nikkaloukta - Abisko

Hejsan!

Jag tänker vandra mellan nikkaloukta och abisko med en eller flera toppturer med start 1:a eller 2:a juli och 2 veckor framåt. Jag tänkte kolla om det finns nån eller några som vill hänga med på dennna tur.

/Tony
 
Jag har också tänkt något sådant, om än lite senare på sommaren/hösten. Skriv och berätta lite mer om hur dina planer är.

Mvh
Henrik
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
I stora drag ser mina planer ut så här. Jag börjar som sagt i Nikkaloukta och slutar i Abisko. Jag kommer att tälta till att börja med strax före fjällstationen, därefter i Ladjovaggi (reservation för stavningen). Nästa tältövernattning-ar blir i singivaggi för att ta mig till sydtoppen via Dürlingsled och kanske nån annandagsutflykt. Därefter är planering lite lösare dvs tältning sker på platser när andan faller på, med möjlighet till ev. toppturer.
/Tony
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.