mont blanc skor?

tänkte bara höra om någon vet om ett par Meindl Island MFS Active funkar till en mont blanc bestigning?
såg annars att addnature.com hade

the North Face Verto S4K GTX
http://www.addnature.com/product.aspx?pf_id=TNFVERTOS4K

och

La Sportiva Trango S Evo
http://www.addnature.com/product.aspx?pf_id=LASPORTIVATRANGOSEVO_S07

någon som rekommenderas?

tack!

Meindl-kängan och Northfaceskon är vandringskängor. De har ganska mjuk sula som ger ett behagligt steg. Ska man gå riktigt brant är det bekvämare med en styvare sula. Speciellt när man ska ha stegjärn. Dessa skor har inga klackar, så du får ha stegjärn med rembindning. De sitter inte lika hårt men fungerar bra så länge vi pratar brant vandring. Ju mer du behöver använda framtaggarna, desto bättre med bygelbindning.

Jag misstänker att La Sportivaskon är styvare. Kolla upp det. Den har en klack bak vilket gör att du kan gå upp en nivå på stegjärnen.

Fundera på var du vill ta din klättring på is/snö. Går det mot brant is och dubbla yxor? Kommer det bli fler berg? Är det skrambling och mixtleder som gäller? Eller kommer det stanna vid brant vandring? Om tanken är att avancera i svårighetsgrad tycker jag du ska investera i ett par riktiga storskor med klackar fram och bak, samt stegjärn med bygelbindning fram och bak. Kostar en slant, men åhhhh så skönt när det brantar på. Skorna är en viktig investering för komforten.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips