marocco med jeep

tänkte ta en sväng ner till marocco nån gång i december.. köra ner med min land cruiser.. bokar båten från Sete till Tangier 2 veckor innan vi drar.. börjar väl med å hänga en stund i chefchauen.. sen får vi se.. vill inte planera för mycket.. ta dan som den kommer.. hänga i nuet.. se vad som händer.. klättra i todhra gorge.. vandra i atlasbergen.. hänga en tid i Essaouira.. till exemple.. om ni bara behöver transport å tänker flyga ryanair hem, så e det också ok..

om det låter som nått, kan la ni höra av er.. så kan vi träffas å se om vi vibbar.. peace.. anders

ps . jag bor i varberg
 

Bilagor

  • e4ae_1.JPG
    e4ae_1.JPG
    18.9 KB · Visningar: 548
tack.. det ska jag göra.. hör av dig om det börjar rycka i bena när december närmar sig.. ryanair finns ju alltid om du vill åka hem tidigt...
 
Sonen o jobbet o räkningarna o s v...
Jag önskar verkligen jag kunde haka på, Chefchauen är nästa Marockomål o sen trek i Atlas. Det är så vakert...=) Dessutom tror jag min spanska hade hjälpt dig i norra Marocko.
Tusen tack i vilket fall...
 
jag snackar spanska å franska så jag tror jag klarar mig ok.. men man känner ju på sig att du e lite sugen å haka på.. vi kan la träffas å ta en liten tur i landcruisern.. sen får du säga nej hur mycket du vill.. peace anders
 

Aktuellt

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?

Nytt avsnitt: vad kan friluftslivet lära av idrotten?
Kan naturområden gynnas genom att talas om likt idrottsanläggningar? Det och mycket mer diskuteras i det senaste avsnittet av Outdoor & Friluftsliv!

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser

Från karta till horisont – behåll fokus med rätt sorts kontaktlinser
Synen förändras gradvis – men skärpan går att få tillbaka. Progressiva kontaktlinser är utvecklade för att låta blicken hänga med utan avbrott.

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.