Lundhags Syncro

Hej alla vänner!
Så vara det dags att köpa ett par nya skor att vandra i. Har prövat ett gäng olika alternativ genom åren och många mil har det blivit i allt från stövlar till gympadojor via ett gäng olika läder- och texkängor. Den här gången har jag sneglat lite på Lundhags Syncro. Prövade ett par hos kängspecialisten och de satt som en smäck. Gör dom det från början är det ju inte så mycket att snack om men tänkte ändå att det vore kul att höra vad uppfattningen är för er som har ett par. Letat i recensionesbanken men där finns inget omdöme ännu. Det som tilltalar mig allra mest är att skaftet här synnerligen stabil vilket jag behöver efter att ha dragit av ledbanden i båda fötterna efter stukningar...har ingen lust att hoppa hela hojganvaggi på ett ben en gång till ( det tog två dagar för den som undrar), så det är rätt skönt att ha stadiga skaft.

Tjenixen
 
Jörn

Jag har lundhagare nu och flickvännen har jörnkängor...mina nästa blir jörnissar kan jag säga!

Men då du säger att synkro satt bra på dig ska du ta det rådet med en nypa salt, jag vet att synkron har en profilerad läst medans jörn har jörnläst (hjälp! någon som kan beskriva den bättre?). Jörns kängor har en helt annan lösning i hälen (kallas lös häl och det låter som skavsår men allt jag har hört av erfarenheter säger emot det i detta fallet) och är breda över tårna.

När flickvännen min beställde över telefon var hon först mycket tveksam (enorma problem med skavsår) att lägga ner 2000 kr på ett par skor hon inte ens sett ännu mindre testat, hon fick en garanti: passade de inte när hon fick dem på posten skulle hon få pengarna tillbaka.

Nu kallar hon dem illbattingarna och det är ett par mycket kära ägodelar.
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Jag har nyligen köpt ett par Syncro Mid och kan väl komma med ett preliminärt utlåtande (har inte gått mer än 7-8 mil ännu). Hade lite svårt att välja storlek. Har oftast 45 i skor, men valde efter mycket provande 46 i detta fall (45:an kändes lite trång ovanpå foten) och det fungerar bra. (vill gärna ha gott om utrymme för tårna, speciellt i bergig terräng) Känns ganska stadiga (jag har också ett antal vrickningar och en luxation i bagaget). Visserligen inte så stabila som de olika storskor jag använt tidigare, men ändå tillräcklig stabilitet. Inga som helst problem med skavsår, även när jag testade att gå drygt en mil med bara en strumpa (har normalt två (per fot alltså =) ) Foten gled lite i kängan, men skavsåren uteblev. Som längst har jag gått ca 25 km i ett sträck, också det utan problem. Jag har inte haft någon tyngre packning (hittills under 10 kg) och det brukar ju ta lite hårdare på fötterna när man har + 25 kg i ryggsäcken så hur det fungerar med tung packning kan jag inte uttala mej om ännu. Har inget att anmärka på än så länge.
 
Dojorna igen

Ja det var ett gäng som beställde jörnisar på kompaniet för en väldig massa år sedan...jag snålade och fortsatte i kungens dojjor, vilket jag ångrat säkert en ziljon gånger. Tyvärr tar inte jörkängan bestållningar under 2007 så det är inget alternativ...:-(

Har bara fått för mig att jag vill pröva skalkängor den här gången då jag kört med GTX de senaste åren. Prövade syncro för att det vara den som såg stadigast och mest välarbetad ut så inventering och prövningsstadeit lär pågå ett tag till.



Robin
 
Kom just hem från min första fjällvandring med kängor - Syncro High - på fötterna istf gummistövlar. Kan bara konstatera att jag är helnöjd, jag hade inte gått in dem speciellt mycket i förväg, bara så pass att jag känt att jag inte fick skokav. Knallade från Stalo till Suorva med tung packning i varienande väder och njöt verkligen av stabiliteten och komforten i kängorna.

Per
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips