Lofsdalen är bokat för v. 23!

Jag och sambon drar iväg till Lofsdalen v. 23. Vi har hyrt en liten stuga på 35 kvm (1750:- med husdjurstillägget) - ska bli skönt att komma iväg. Vi valde Lofsdalen p.g.a. att vi är så tidiga i säsongen, helst hade vi velat åka till Tärnaby men där är det tydligen en halvmeter snö i terrängen. Men i Lofsdalen ska det som sagt vara barmark och torrt.

Har aldrig varit i Lofsdalen förut - någon som har tips på bra leder för dagsturer? Kartan över vandringsleder som Turistbyrån skickade med var rent ut sagt värdelös, dock fanns några beskrivningar och Sörmlingshågna verkar vara en fin tur.
 
Sömlingshågna är mycket fint, att gå runt fjället är en riktigt fin tur, men kanske lite långt för en dagstur?

På vintern brukar det vara fint att skida till strådalshyttan, kan nog vara fint på sommaren också.

lycka till
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Slan; sa:
Sömlingshågna är mycket fint, att gå runt fjället är en riktigt fin tur, men kanske lite långt för en dagstur?

På vintern brukar det vara fint att skida till strådalshyttan, kan nog vara fint på sommaren också.

lycka till

Mjae, kanske. Vad kan det vara? 3 mil eller något sådant? Beror ju på väder och packning och om man går den turen sista dagen när man är ganska mör. :)
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.