Löpning igenom Europa.

Halloj!

Har suttit och funderat ett tag på något roligt äventyr då jag varit hemma nu i ca 5 månader från min cykelresa till Kina. www.thebigtrip.se

Har bara en tanke en så länge.. Löpa igenom Europa? Ingen aning om det är möjligt med min träning men låter kul.. Läste lite om Rune Larsson och Sussane löpning. http://www.marathon.se/aktuellt/susanne-i-mål-efter-379-mil-på-71-dagar

Det är ju säkerligen fullt möjligt.. Jag är själv en rätt erfaren löpare men kan inte säga att jag är på den nivån direkt.

Har kollat lite på rutter och har inte direkt något bestämt men att börja från norra Grekland känns bra.

Har tänkt litesåhär http://maps.google.se/maps/ms?msa=0&msid=203375710401159434952.0004b97c26a215cb6b3eb

Det är ca 266 mil. Så om man springer 30km om dagen så 100 dagar ca.. Har verklien ingen aning vilket tempo som passar mig..

Antar att det är rätt svårt att hitta partners till detta så blir ju att köra solo med någon form av joggivagn med packningen, lär ju dra ner lite på tempot med en sådan.

Någon som har några erfarenheter på detta ämne? Några tips?

Vad tror ni?

Tack!
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips