Lång väntetid på tält från Hilleberg.

Någon här som köpt/beställt ett Hilleberg tält nyligen? och fått svar att väntetiden är extremt lång? beställde mitt Nallo 2 nu i höstas (23.08.2020) och fick då att väntetiden var fram till 15.11.2020 tyckte det var en rejält tilltagen väntetid förstår att folk köper lite mera tält nu när covid-19 härjar.

Nu i December tog jag kontakt med återförsäljare som jag hade beställt tältet ifrån och fick då till svar att tidigaste 6 december tänkte då att kan ju inte dröja så mycket längre till. Några dagar efter fick jag ett meddelande igen om att tidigaste skulle få mitt tält 02.10.2021?! alltså över ett år efter jag hade beställt mitt tält! Kollade då snabbt på Hillebergs egna sida och där stod det även samma datum på samma tält samt att många andra tält hade rejält tilltagen väntetid till slutet av nästa år. Mailade även med Hilleberg idag och fick till svar tyvärr är det väldigt många återförsäljare som lagt in stora ordrar vilket har gjort att väntetiden blivit lång.

Behöver inte mitt tält just nu men skulle velat haft det innan våren 2021, kanske man måste gå och köpa ett fysiskt i butik så man har ett till våren?
 
Vissa hilleberg tält är slut i butikerna också. Om det är en tröst så beställde jag en bug bivy från borah gear usa, tog 3 månader 😑
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Trist så klart men just nu är det ju problem med leveranser på både det ena och det andra.
Stora leveransproblem på råvaror och tillbehör beroende på covid i världen med nerstängningar och produktionsminskningar till följd, leveransproblem samt att vårt inköpsmönster i världen nu totalt förändrats, gör att det ser ut så på mångt och mycket nu i vår värld.
Jag jobbar själv som inköpare och häpnas över att vissa detaljer med 1 veckas leveranstid nu har 6 månader samtidigt som vissa saker blivit totalt osäljbara och reas ut av tillverkarna med stora rabatter.
Det är ett speciellt år, tyvärr bara att gilla läget. Hoppas du får tag i tältet.
 
Beställde tältet på rea i höstas skulle jag vetat av att leveransen skulle bli så utdragen skulle jag försökt få tag på ett nu på Black Friday som var nyligen. Har börjat se om man skulle få ett begagnat eller kanske hitta ett Hillebergs outlet butik eller om man möjligt köper ett för fullt pris.

Blev faktiskt förvånad över leveranstiden men förstår det fullständigt nu när vi har en pandemi bland oss.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips