Läst på Jörnkängan M96?

Ännu en fråga om Jörnkängan...
Hur är lästen på Jörnkängan M96? Om man jämför med Lundhags så har de två bredder på lästen. Scout och Professional har en smalare läst och de övriga något bredare. Hur är Jörnkängan i jämförelse?
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Jodå, jag har bara inte sett den här tråden innan.

Har ett par Lundhags Professional sedan några år och köpte även ett par M96 som jag sedan sålde för att de inte passade mina fötter.

Mina fötter är ganska smala och höga och trivs bra i Lundhags normalläst som Scout och Professional bygger på (vilket du själv vet om).

Jag tyckte att M96ans läst var ganska bred och låg vilket borde vara snarlikt Lundhags Optiläst. Har inte testat ett par med Optiläst på länge så jag har ingen direkt uppfattning om den men av vad jag har läst mig till så ska den vara just låg och bred.

Min uppfattning är att den här typen av kängor inte känns sådär jättebra när de är nya och kräver en hel del ingångning för att komma till sin rätt. Jag gick runt rätt länge med mina Professional och tyckte att det var för stora trots tjockaste sockorna men nu sitter de bra även med tunna sockor.

M96orna är som alla Jörnkängor jättefina och jag ville verkligen att de skulle passa mig men efter ett tags inkörning så tyckte jag inte att de riktigt satte sig och då jag satte på mig mina (förvisso väl ingångna) Lundhags Professional så var det en stor skillnad.

Jörnkängorna kändes för breda och foten pressades liksom fast (så gott det gick) ovanifrån. Lundhagskängorna mer omsluter min fot runt om.

Min uppfattning är alltså att Jörnkängan M96 är ganska bred och låg och om Lundhags Normalläst passar din fot så skulle jag inte rekommendera M96or.

Kanske någon annan har jämfört dem med Lundhags Optiläst och kan komma med information om det.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips