Lämplig katamaran för lite längre turer med övernattning ?

Har funderat på att skaffa en katamaran, men i "konceptet" jag tänkt mig så finns följande kravbild finnas med;
För 2 -3 pers (vikt ca 85kg / pers)
Trailerbar, begränsat underhåll..
Kunna ta med lättare last för övernattningsmöjligheter (drybag med hammock / tarp , utrustning för övernattning typ vandring), eller än hellre stuvutrymme i pontonerna..Måste ju även kunna släpa med en viss mängd vatten..

Prisbild helst under 50k..

Har tittat på hobie cat 18 eller liknande, men det kanske är aningen för litet?

Tankar eller förslag?
 
En trimaran kanske? Spana på windrider 17 den verkar kunna bära en del last och samtidigt vara rolig att segla. Ingen egen erfarenhet dock.

Mvh Anders
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips