• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

Klätterresa till Peak District och Skottland

Finns det några som är sugna på en klätterresa till England och Skottland sista veckan i april och första veckan i maj?

Vi är ett replag som har hyrt en billig husbil och tänker ta färjan över till de brittiska öarna för att klättra "not so Hard Grit" i Peak District en vecka och sedan lägga veckan efter i norra skottland för lite äventyrsklättring (med stort Ä!). Det finns plats för ytterligare ett replag bilen och 1300 klätterleder bara i Stanage.... Vi räknar på att det kostar 6-7000 kr + mat per person (husbil, diesel, färjor, camping mm.)

Vill man klättra i Peak District båda veckorna istället för att hänga med till Skottland andra veckan så går det att lätt att lösa.

Tveka inte att höra av er om detaljerna om det låter det minsta intressant!
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Med tanke på att månadsskiftet träffar mitt i en vecka blir det lite tvetydigt vilka datum ni tänkt er. :p

Jag har tänkt hälsa på en polare i London runt 26 april, och hade gärna klämt in lite klättring. Sen har jag iofs skadat fingrarna och borde säkert låta bli, men till dess kanske det läkt tillräckligt för att kunna göra något iaf.
 
Tar en färja från Esbjerg den 26:e, ankommer 27:e. Hemresa från england 9:e, räknar med att va hemma sent 10:e
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips