• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

Klätterkompis alpint runt Keb i september

Halloj klättrare!

Finns det möjligtvis någon annan här som hade tyckt det vore kul att i början av september (förslag vecka 37, men det är inte skrivet i sten) klättra en del enklare alpina turer runt Kebnekaise/Tarfala? Jag hade tänkt mig en del klassiker såsom exempelvis Silhuettleden på Toulpagorni, Nygrens led, SV-kammen på Kaskasepakte och annat som verkar roligt :) Står för närvarande utan sällskap för detta och är inte så sugen på att bara sola. Därför hade det varit trevligt med sällskap. Hojta till om det låter intressant!

Med rätt sällskap går det också att gå på lite svårare turer än de exempel jag nämnde. Jag är dock inte intresserad av att guida totala nybörjare upp på fjället.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips