• Obs! Tänk på att om du lägger ut din epostadress eller telefonnummer i forumet finns risken att de snappas up och används för spambrev och dylikt. För att slippa detta kan du istället be intresserade att kontakta dig via funktionen "Skicka epost till..." som finns i menyn man får få man klickar på ditt namn vid foruminlägget.

Kiruna - Nikkaluokta

Hej, jag och min son undrar om det finns två personer som vill dela taxi med oss från Kiruna flygplats lördagen den 8 juli till Nikkaluokta. Vi landar kl 9.55 från Stockholm. Fastpris taxi 1250 kr.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Tack för tipset. Tyvärr blir det ju många timmars väntan på bussen i Kiruna, eftersom den inte inväntar flyget. Det var därför vi tänkte ta en taxi till Nikkaluokta
 
Hej, jag såg att mitt namn dök upp här :)

Jag kör fortfarande buss i Kiruna och har koll på alla tidtabeller här också.

Tyvärr som du har märkt så hinner man inte med morgonbussen till Nikkaluokta om man kommer med 9.55-flyget.
Detta är för att busslinjen har anslutning till nattåget som prio 1 och flyget prio 2.

Däremot har vi satsat hårt på att man ska kunna komma från Nikkaluokta till Kiruna och ha en passande anslutning till flyget till Stockholm samma dag.
Så tyvärr gick det inte att passa morgonflyget från Stockholm.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips