Kasta långt

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
ja just det.. hur e det med Hyveln? Han skall ju ha världsrekordet på 84m, men på sidan ovan så e det lite dryga 70m som e världsrekord..

Hyveln behöver i vilket fall som helst inte ett sage eller winstonspö för att kasta 70m... Han gör det med ett skitbilligt scierraspö.

:)
 
FJS90/91; sa:
ja just det.. hur e det med Hyveln? Han skall ju ha världsrekordet på 84m, men på sidan ovan så e det lite dryga 70m som e världsrekord..

Hyveln behöver i vilket fall som helst inte ett sage eller winstonspö för att kasta 70m... Han gör det med ett skitbilligt scierraspö.

:)

Rättning: Rekordet som Hyveln satt enligt http://www.scierra.com är på 80,49m med ENHANDS spö, rekordet sattes 1984..

Hyveln jobbade då inte på Scierra.. Faktum kvarstår, han behöver inte nått "dyr" spö för att skicka 70m med enhandsspö.. Det räcker med ett scierraspö för 2500:-

(nu handlar ju i och för sig fiske om mer än att kasta långt, kasta långt e låååångt ifrån det viktigaste)

:)
 
Visst kan man förundras över längder men får dom nån fisk? Jaja, det får ju inte jag heller men i alla fall!
Skulle vara kul med en variant på denna sport, practical casting? Skicka iväg 84 meter lina och fånga en firre... Ser man ens vaket?

:)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips