Kapell till kajak med stor sittbrunn

sy själv

sydde ett själv till fars gamla kajak av galon, gick ganska enkelt även f en amatör, fick lite hjälp med uppstart av symaskin - resutatet blev helt OK,
 
Kanuk kan tillverka kapell på beställning. Rita av sittbrunnen på ett stort papper och skicka in. Jag har beställt transportkapell på det sättet.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Är det inner eller yttermått? Vilken kajakmodell är det? http://www.kanuk.nu/sidor/kapell.html har en kajakpassningsguide. 105 cm är väldigt långt och jag är osäker om det finns vanliga kapell som passar. VKVs kajaker har ofta sittbrunnar som är 89X42 cm stora och där rekommenderar Kanuk kapell 212 102 x 52 cm.

Thure

Det finns rätt många tävlings- eller motionskajaker som har 105cm lång sittbrunn. För oss som paddlar bråttompaddling är det inget konstigt mått, sittbrunnarna är i regel 95-105cm långa. Jag skulle tro att de flesta racingkapell passar hyfsat, speciellt de som har justerbart resår. Nackdelen med racingkapell på havskajak kan vara att de är sydda för hög knähöjd för att kunna rotera bålen, och jobba med benen. Om man inte utnyttjar detta, kommer kapellet att kännas lite påsigt.

Självklart kan du få bättre råd om du skriver vilken kajakmodell det gäller.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips