Kantning och hjulbenthet ?

Anders B

Gäst
Har hört att man kan förbättra sin
kantning genom att bygga ett par special
sulor i skorna som motverkar hjulbenthet, skulle uppskatta om jag fick några tips hur man kan göra.
 
Höga skaft?

Om du har höga skaft (plastskor eller höga läder) tror jag inte att det hjälper att lägga kilar i skorna, i såfall ska dom nog sitta i skaftet. Mellan ytter och innerskon.


För löparsor fins färdiga ilägg att köpa i specialaffärer och välsorterade sportbutiker. Kanske funkar detta till pjäxor?



/Björn
 

Lästips

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

johnte@writeme.com (johnte)

Gäst
Untitled

Kilarna (pronationskilar)som jag tror du refererar till kan köpas i vilken välsorterad sportaffär som helst där de har ett stort sortiment av joggingskor.


För absolut bästa komfort rekommenderas en formsprudad innersko. Vissa specialaffärer för skidor och även löpning kan "bygga" om din pjäxa.


Om du har stora problem med hjulbenthet och sliter dina skor väldigt ojämt kan du alltid höra efter om du kan få subventionerade sulor hos ortopeden till dina skor som du även kan lägga i pjäxorna.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips