Kanpplås Garmin 6-serien/Tactix delta?

Jag har en garmin tactix delta (mjukvara från Garmin6-serien) och upplever ett problem ibland då jag loggar aktiviteter och det är att jag råka komma åt knappen under aktivitet för att stoppa loggen, av misstag. Jag skulle vilja ha knapplås på klockan. På min förra garmin fenix ("fenix 1") så fanns detta genom att trycka på övre vänstra och nedre högra knappen i några sekunder så låste resp låste man upp knapplåset. Men det verkar inte funka på den nya.
Hittar inget här:
och inte heller garmin telefonsupport kunde hjälpa till.
Jag vill inte sluta hopas att det finns så jag frågar här - någon lösning på att undvika ofrivillig avstängning av pågående loggning?

/Patrik
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Du kan konfigurera vad alla knappar skall göra i systeminställningar , "hot-keys", beroende om du håller knappen in kort eller lång tid tid. Och där finns det möjlighet att välja om man vill ha knapplås på min Fenix6x
 
Ja, där fanns det ju: I manualen hittar jag följande:
och efter att ha scrollat ner och valt knappkombiantionen start + ner (dvs samma som på min gamla fenix) så fanns inget konfigurerat för denna kombiantion och långt ner i listan av val fanns just lås/lås-upp knappar - precis vad jag önskade!
Stort tack DDeninger!

/Patrik, lite besviken på Garminsupporten blir man allt men jätteglad åt hjälpsamma och kunniga forum-deltagare

PS DDeninger - jag har skickat PM till dej om paddel till salu - har du sett min fråga om din grönsladnspaddel? DS
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips