Isläget runt Linköping

Hej!

Börjar bli sugen på att plocka fram skridskorna och tänkte eventuellt göra det i slutet av veckan.
Hur ser läget ut runt linköping? I natt och i morgon ska det bli snö, hur kan man förvänta sig att det kommer se ut efter det? Vilka sjöar bör man kolla upp?
 
motalahorisont

Jag är visserligen inte i Linköping men jag ser ju kanalen här Motala om det kan vara till någon hjälp. Det finns små isbelagda sträckor med snö på. Tunn is alltså. Det positiva är ju då att mycket fortfarande är utan is.
Skall man extrapolera detta till Linköping så skulle ju Fyrsjön kunna ha denna tunna is och det blir ju inget bra med tanke på snöfallet. När kylan sedan kommer kan det ju bli fin åkning på kanalen och Stråken. Men det krävs ju några nätter med kyla. Vattentemeraturen borde väl vara högre än normalt dessutom med tanke på vädret i november. Mvh
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Ja den här omgången snö är ju inte så farligt. Hoppas inte för mycket isar läger sig före jul heller. Ser att det ska bli en hel del snö 23e och 24e.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips