isläget runt jönköping

  • Trådstartare matsdavidsson@hotmail.com (mats)
  • Start datum

matsdavidsson@hotmail.com (mats)

Gäst
hur är isarna i tex stråken och södra bunnsjön?
 

Anonym från gamla forumet

Gäst
Noen och Södra Bunn OK, mellan- och övre Bunn otillförlitliga

Vi åkte på Noen och Bunn lördag 29 januari.
Noen var OK, sånär som på passage mellan vassruggarna vid Sundsmålen (södra änden) och en råk tvärsöver sjön i höjd med Brahälla.
Södra Bunn (västra kanten) var bra, fast vattentäckt.
Mellan-Bunn låg till stora delar öppen, men vi kunde med stor försiktighet passera längs västra kanten. Inget att rekommendera för annat än mycket iskunniga åkare! Var uppmärksam på fräthål och svaga punkter, främst vid trånga passager!
Varning för Norra Bunn, som är mycket ojämn. Längs östra kanten är isen mellan 1 och 4 cm. Endast nordöstra viken (nordost om Aranäs) är någorlunda säker, men med knagglig is.
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Sandhemssjön vid Jönköping OK

Isläget i Stråken osäkert! Det finns gott om förrädiska partier i den sjön. Sandhemssjön alldeles intill samhället Sandhem (4 mil NV Jönköping) är dock säker och idag superfin att åka på. Sandhem har ofta ett par grader lägre temp på vintern än omgivningen och bjuder ofta på bra is. /Jonas H
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips