Is på vättern?

Hej!

Jag tänkta under onsdagen ta en tur på östgötasidan av vättern, är det någon som kan rekomendera något bra område med fin is, eller ska man åka till Sommen?
 
Vet inte hur det är på Vättern nu, men Sommen rekommenderas å det varmaste. Malexandersjön, Norra Vifjärden och Asbyfjärden var super i helgen, spegelblanka och sjöbotten syns på 3-4 m djup. Var lite uppmärksam på sprickor och vråkar bara; det löper som vanligt en låg uppåtvråk på diagonalen utanför Malexander, den syns tydligt, men till söndagen slog det upp flera med öppet vatten, 10-30 cm breda, oproblematiska i sig, men svåra att se i motljus. Trevlig tur!
 
Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.