Hygienprodukter.

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Tolkar det som att du har Wilderness Wash att diska och kanske tvätta med, men inte använder det som tvål och schampo. Då undrar man ju varför. Funkar det inte för det tycker du?

Förr fanns ett schampo på tub som hette Lustre-creme. Det var som en pasta, på tub. Som en mindre tandkärmstub i storlek. Det var jättebra. Dels hade det ju lågt vatteninnehåll så ingen onödig vikt, men håret blev faktiskt OK också. Har inte sett det sedan 80-talet tror jag.

P.S. Jag gillar också hygien, hjälplig ivf. Inte bara av sociala skäl. Svett orsakar ju en del problem. Så lite thai-deo som Palle500 föreslog är inte dumt. Använder det hemma med så...
 
Ni förstår ju att man blev fin! Men det fanns alltså i tub också.;)
 

Bilagor

  • lustrecreme_1953a.jpg
    lustrecreme_1953a.jpg
    85.8 KB · Visningar: 686
För disk och enklare tvätt så kör jag Yes diskmedel i en 4ml flaska.
Flaskan är en ögondroppsflaska Livostin som får ett andra liv som diskmedelsbehållare.
4 ml kan verka lite, men Yes är drygt och jag klarar mig i en vecka utan problem. Vikten är försumbar, oftast är det svårt att hitta små reseförpackningar. De flesta verkar vara 100 ml eller mer och då är vi uppe i minst 100 gram oftast mer.
Kan ju köpa detta koncentrat och fylla i liten flaska
https://www.pickpack.se/hygien-tvat...ersaltval-lifeventure-all-purpose-soap-100-ml
Sen funkar bladtvål rätt bra för den personliga hygienen
https://www.pickpack.se/hygien-tvat...val-i-bladform-sea-to-summit-pocket-body-wash
57796ab2397049ad7b92b891eae9f792.jpg
 
Ny har jag provat Fibertec. Det var det som gick att få tag på i fysisk butik (Naturkompaniet). Provtvättade håret hemma. Det var faktiskt drygare än vanligt schampo. Men inte jättedrygt. Tog kanske hälften av vad jag normalt gör. Först trodde tyckte jag inte det funkade, men löddret kommer när man knådat runt ett slag. Resultat godkänt. Ser ut som jag brukar på vintern. Som en hattifnatt med statisk elektricitet sprakande kring knoppen.;)

Handtvätt räcker med ett par droppar, men då var jag inte synligt smutsig. Disktest återstår.

Tycker ändå priset är väldigt högt för de här grejerna. En sådan flaska lär inte räcka länge om man har den till allt. Och det kunde vara mer koncentrerat. Ganska tunn lösning är det.
 
Fick en snilleblixt och hittade små, billiga plastflaskor på en butik för hembryggning. Samma typ som man kunde köpa på apoteket när de fortfarande sålde sånt.

Köpte ett gäng 100-milliliters och ett par 250-milliliters. De små tänker jag man kan ha till kryddor och allt möjligt i. Tyvärr hade de inte mindre än 100 ml.

Finns inte just denna butik där ni bor kanske något liknande finns. Postorder är ju lite knöligt iom frakten. Inte kul att betala mer i frakt än varans värde.
https://www.pgw.se/sokresultat/?q=plastflaska
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips