Hur stora fötter i Prijon Seayak ?

Hej, undrar som rubriken. Har paddlat andra kajaker där platsen för fötterna varit lite begränsad. Trots att jag inte har några jätte fötter. Du som har en Seayak, skriv ngn rad.
 
Skostorlek Seayak

Jag har både en Seayak och en Expedition. Själv är jag 176 cm och har 42 i skor. Jag tycker väl att detta är i största laget vad gäller Seayaken. Min Expedition är att föredra om du ligger i storleksintervallet över. Viktigt är även att tänka på att Seayaken är trängre än Expedition. Väger du även över 80 kg skulle jag hellre satsa på en Expedition eller en Kodiak som har större utrymme.ALlt är en smaksak, men jag tycker inte om att mina fötter har minimalt svängrum. På längre sträckor kan det vara skönt att kunna paddla med utstäckta ben ett tag.

Niklas
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
Stövlar storlek 44 går bra

Jag paddlar Seayak som min vinterkajak sedan flera år. Har fötter 43-44 och använder ett par Musto-stövlar (förhållandevis smidiga) storlek 44 när jag paddlar. Det går bra, men jag tror inte det skulle gå med 45. Har man ett par grövre stövlar, typ Sarek, kanske 43 är gränsen.

Jens
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips