Hur kommer man till Gotland?

Ang livflottar

Tänkte späda på livflottediskussionen lite.
Under Sydney-Hobartseglingen för några år sedan när många båtar förliste var det ett större antal personer som överlevde när de stannade kvar i båten (med bruten mast el. likn.) än de som hoppade i livflottar.
Det är något att tänka på.
 

Guest

Gäst
I Fastnet Race någon gång i början på 80-talet var det så. Massor med båtar ropade på hjälp. Dom övergav båtar och blev "räddade"/ upplockade av heliokoptrar. Sedan gick fiskare ut och tog bärgade deras båtar som låg och flöt som korkar i vattnet.

För ca 10 år sedan blev det ett enormt sommar åskväder mellan Gotland och fastlandet. Åtskilliga båtar som hade seglat nästan ända fram till fastlandet fick vända o länsa tillbaka. En hel del båtar ropade på hjälp och kustbevakning fick åka iväg på räddningsuppdrag. Väl framme hos dom som ropade så frågade kb vad som felades. -Det är storm fick dom till svar.
-Ja det vet vi men var har ni för problem?
-Det är storm fick dom till svar igen.....

Egentligen är det enormt sällan man måste överge båten....

Själv tänker jga segla till Gotska Sandön nästa år om jag får ihop gastar. (sådana som skall hjälpa till ombord, inte spöken)
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips