høft problem

hallå.

har fått ont inne ! i høften nærmre bestemt i højd med lymsken på framsidan nær jag går med tung pulka. har fått det sjekkat och det var en inflamasjon i den muskelen som går från lårbenet upp bakom magmusklene. denna imflamasjon tross komma av øverbelastning.

hur kan man træna upp denna muskel?

skal oxå sies det att på det tidspunktet hade jag olika styrka på baksidan av låret om det nu kan inværka något.

robert
 
låter som höftböjaren och man brukar vara lite försiktig med att träna den då man kan få en onaturlig vinkel av bäckenbenet.. låter som du inte får upp benet tillräckligt när du tar fram det, då kan man lätt överanstränga höftböjaren.
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips