guidad tur i Stockholms skärgård

Hej
Behöver råd. Min far är nybiten fiskeentusiast och fyller snart 60. Tänkte han skulle gilla att komma ut i Stockholms skärgård eller liknande över en helg och få fiska med en guide så att han verkligen går något ;-).
År det någon som har några tips på bra ställen som ordnar guidad tur och där man även kan övernatta?
Jag som är helt okunnig: vad går att fiska i mars? Gädda vore spännande, är det möjligt?

tacksam!
/Hanna
 
Senast ändrad:
Tjohej!
Prova att söka i google på fiskeguide i stockholms skärgård så får du rätt så mycket träffar. Sedan är det bara att börja leta efter en lämplig. Har inte provat själv därför kan jag inte tippsa om någon enskild.
Gädda går fint att fiska efter i mars förutsatt att det inte ligger is givetvis.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Tack för hjälpen!
Jag hittade en bra sida om guidade turer i stockholms skärgård, men jag ville gärna ha personliga tips bara.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips