Godtyckligheten i Utsidans regeltillämpning

clindh

Forumvärd
En tråd som verkligen skulle tas bort är väl den om "vad gör vi med vargeländet" Den har väl gjort sitt.
Jag var inne och kikade i vargdebatten, men såg inga större problem med påhopp och sådant (som man kan förvänta sig). Förvisso grova generaliseringar av bägge lägren men inga personangrepp tex. Det var någon där som skrev lite "ironiska" svårtolkade inlägg som något slags skämt som jag plockade bort, men i övrigt var den förvånansvärt sansad med tanke på hur brännhett ämnet är.

Jag har inte fått in några rapporter heller om vissa inlägg som går över gränsen, bara ett om hela diskussionen som sådan. Det är ett aktuellt ämne runt en öppen konflikt i samhället, som tangerar Utsidans ämnesområden, så relevant är den väl.

Naturligtvis är det där en diskussion där det aldrig kommer uppstå konsensus (det gör det väl iofs sällan...) och därför går diskussionen runt-runt, men skall man därför stänga den eller som du föreslår rent utav ta bort den? Vore intressant att höra synpunkter här, när skall man kväsa en diskussion så länge deltagarna i den verkar orka hålla på?
 
Ibland kanske det vore önskvärt att kunna "blocka" en tråd, för att slippa se den om man t ex har ett bokmärke som visar alla uppdaterade trådar. Vargeländestråden är nog ett bra exempel på en tråd som jag gärna skulle slippa se bland de uppdaterade trådarna varje gång jag går in på Utsidan. Knivtråden (-arna) i sin harmlöshet är också en tråd där jag inte behöver påminnas om att uppdateringar skett.

Eftersom alla tycker olika om vilka trådar som är intressanta vore det bra med individuella blockeringsmöjligheter i visningen.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips