Friluftsutrustning till skola

Det låter väldigt charmigt med 40 små matlagare som saknar erfarenhet, det blir utspilld mat, bränd mat (vem skall mata dem?). Bättre är att laga maten centralt med bistånd av elever, i rejäla grytor.
Då kan den delen som inte rör i grytor göra något annat och man kan byta köksgäng för diskning och ordningställade efter måltiderna, så att alla får pröva på allt.
Logistiskt sett stämmer allt med TVM, Friluftsfrämjandet eller Scouter. De har erfarenheterna.
Att bygga upp för ett fåtal dagar per termin förefaller vara ologiskt, men jag kan se fel. Har du gott om medel kanske du skall satsa på bättre mat och hyra in någon som är expert på den utfärdens tema, natur etc.

go tur
 
Erfarenheterna varierar.
Inom friluftsfrämjandet har jag aldrig varit med om gemensam matlagning. Inom scouterna vid läger så var det sådan men på turer mina systrar var med på var det trangia som gällde (Jag var bara med som hangaround i den friluftsaktiva lokala kåren)

Läroböckerna för högstadium och gymnasium tar upp matlagning på fåpersoners kök (oftast en trangia).

Övar man.med köket och planerar maten så ska det inte vara något problem att bli mätt och eftersom planering ingår i kursplanen så förutsätter jag att sådan kommer att ske.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips