Frågor om tre specifika vad i Sarek

Hej!

Jag och ett par vänner kommer om ett par veckor påbörja en längre vandring i Sarek. Vi går från Kvikkjokk till Akka/Ritsem via västra Sarek. På färden är det framför allt tre vad som jag undrar över, som jag hoppas att någon här har erfarenhet av.

1. Jiegnavakkjågåsj. Vi kommer svänga in i Sarvesvagge från väster och gå öster ut på södra sidan av dalen och kommer då korsa sagda bäck. På kartan ser det brant ut (d.v.s. strömt), och med ett delta vilket antyder stor vattenmängd.

2. Alggajåhkå. Vi kommer komma in i Alggavagge söderifrån, från Niejdariehpvagge, och vill korsa Alggajåhkå där de tre bäckarna möts. Min fråga är: går det att vada Alggajåhkå här? Och om inte, är det bättre att leta sig nedströms till deltat, där det är mer vatten men utspritt i flera "armar", eller uppströms där det är mindre vatten?

3. Guohperjåhkå. Vi kommer ner till Guohperjåhkå från Nasasvagge och skulle vilja vada Guohperjåhkå där bäcken från Nasasjavrre rinner ner i Guohperjåhkå. Tror ni det går, eller tror ni att vi kommer behöva leta oss uppströms? Jag har läst om många som vadar Guohperjåhkå någon mil österut, nära där Galmmejåhkå rinner ihop med Guohperjåhkå, men vi vill inte behöva gå så långt.

Tacksam för svar!
/Markus
 
1. Jiegnavakkjågåsj minns jag från 2003 inte som något att tala om. Jag gick södra sidan Sarvesvagge västerut ca 20 juni. Vidare tipps: http://www.utsidan.se/blogs/fowwe/index.htm?date=2011-07-01
2. Alggajåhkå. SAMMA LÄNK i Fowwe's blogg enligt vilket vadet är lätt. Jag har vadat Alggajåhkå båda upp- och nedströms detta ställe men inte exakt i bäckmötet. Niejdarieppvagge har jag gått ett flertal gångar. Har inte korsat Niejdarieppjågåsj i nederste del där jag vill tilllägga att den löpar i en ravin. Alggajåhkå har generellt mycket vatten
3. Guohperjåhkå vid Nasasvagge. Bifogad kartas blå vad var i juni 1990, röd väg var juli 2010 (med ett vad mycket längre österut), grön väg var juni 2004. Om att vada Guohperjåhkå se i: http://www.utsidan.se/cldoc/olika-danska-intryck-fran-vandringar.htm
Där kan man läsa att jag i 2004 "provvadade" Guohperjåhkå lite uppströms Nasavagge, troligen ½-1 km österut.

Allts syns därför som möjliga vad. Men när ni kommar där som jag har förstått mitt i juli får man kalkulera med att det berätttas att vara mycket snö just nu och att det blir mycket smältvatten om det i perioden fram till er vandring blir varmt
 

Bilagor

  • guohper-nasasvaggeBD10.jpg
    guohper-nasasvaggeBD10.jpg
    73.7 KB · Visningar: 756

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips