Fors nära Karlstad?

Är det någon som har ett tips på en fors nära Karlstad med möjlighet att öva bakvatten och färjning. Ett ställe att öva på, för en eftermiddag.
 
Vet inte med säkerhet men...

i Forshaga strax norr om Karlstad finns det i alla fall en kraftverksdam från vilken det ibland släpps en del vatten. Det kanske kan vara något att ha.

Om du vill ha tag på fler forsbeskrivningar (dock inga i närheten av Karlstad ännu) så kan du ta en titt på http://www.forsguiden.com
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
strängsforsen!

Det är ju inte direkt nära men strängsforsen och däromkring längs uppe i Klarälven rinner ju på rätt fint. Vildmark i Värmland (0560 140 40) har mer info( om de har öppet nu) om vart man ska var och var man inte ska vara i de forsarna. De kör guidade turer under sommaren och de är där och kör endel själva också. Har varit med och kört med forskanot(!) när jag jobbade där och det plaskade allt på =). Även Branäs borde ha en del info.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips