Fors nära Karlstad?

Är det någon som har ett tips på en fors nära Karlstad med möjlighet att öva bakvatten och färjning. Ett ställe att öva på, för en eftermiddag.
 
Vet inte med säkerhet men...

i Forshaga strax norr om Karlstad finns det i alla fall en kraftverksdam från vilken det ibland släpps en del vatten. Det kanske kan vara något att ha.

Om du vill ha tag på fler forsbeskrivningar (dock inga i närheten av Karlstad ännu) så kan du ta en titt på http://www.forsguiden.com
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
strängsforsen!

Det är ju inte direkt nära men strängsforsen och däromkring längs uppe i Klarälven rinner ju på rätt fint. Vildmark i Värmland (0560 140 40) har mer info( om de har öppet nu) om vart man ska var och var man inte ska vara i de forsarna. De kör guidade turer under sommaren och de är där och kör endel själva också. Har varit med och kört med forskanot(!) när jag jobbade där och det plaskade allt på =). Även Branäs borde ha en del info.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips